Devblog 130 Geliştirici Bloğu (Güncelleme) 130

Devblog 130 Türkçe – 

Bileşen sistemine kadar iki kat Xp, yeni mağaralardan görüntüler, yeni deniz feneri, geri dönüştürücü ve daha fazlası !!!


İki Kat XP – Maurino Berry

XP kazanma oranını iki kat artırdım. Bileşen sistemine kadar bu şekilde olacak. Herkes istediği eşyayı daha rahat açabilir umarız bu süreç boyunca. Haydin bakalım!


Taret Kasası – Maurino Berry

Bazı akıllı bıdıklar taretin içine eşya saklıyordu. Ayıp ayıp yapılırmı hiç öyle 😀 Artık taretin içerisinde 5.56 mermilerinden başka birşey koyamayacaksınız. 


Geri Dönüştürücü (Yayımöncesi Alan) – Maurino Berry

Yayımöncesi alana bir geri dönüştürücü ekledim. Özel bölgelerde bulabileceğiniz halka açık bir alet olacak bu. Temel olarak bir eşyayı parçalayıp malzemelerin bir kısmını geri verecek. Bir nevi fırın gibi çalışıyor. Eşyayı koyuyorsunuz çalışıp kırıp parçalayıp üretim malzemesinin bir kısmını geri veriyor. Videoyu izlerseniz daha rahat anlayacaksınız.

Geri dönüştürücü videoda göründüğü gibi olmayacak. Geçici olarak o modeli kendim yaptım. Hemen aşağıda Paul’un kısmında asıl halini görebilirsiniz.


Geri Dönüştürücü – Paul Bradley

Bir süredir oyuncuların eşyalarını parçalayıp mazlemelerini geri alabileceği bir geri dönüşüm makinesi üzerine çalışıyordum. Herşeyi yiyip sömüren bir makine olması gerektiği fikrini direk aklıma oturttum. Eşya temel olarak ne verirseniz yiyip parçalayıp malzemelerinin bir kısmını size geri veriyor.


Bileşen Sistemi (Yayımöncesi) – Maurino Berry

Yayımöncesi alana birkaç bileşen ekledim. Önümüzdeki günlerde eşya tariflerinde bileşenlere göre düzenlemeler yapıyor olacağım. Özellikle önce en düşük seviye eşyaların tariflerinden başlayacağım ki süreç düzgün ilerlesin.

İkonlara aldanmayın. Kodlama yaparken geçici olarak koydum 🙂 Çok çirkinler


Performans – André Straubmeier

Bu hafta optimizasyon üzerine biraz durdum. Çoğu düzenleme oyuncu modelleri ve yenilenmeleri ile alakalıydı. Artık etrafta çok fazla oyuncu olduğundan kaynaklanan FPS düşmesini daha az yaşayacaksınız. 


Animasyon Takılmaları – André Straubmeier

Unity’de animasyonlar pasif moda geçirilip tekrar aktifleştirildiklerinde o anki animasyon durumunu kaybetmesi ile ilgili bir durum mevcut. Bu oyunda animasyonların olduğu duruma tekrar gelmesi için garip şekillere girmesine sebep oluyordu. Bu durumla ilgili bir mekanizma geliştirdim. Sorunun icabına bakacaktır.


Anti-Hile Katılığı – André Straubmeier

Bazı hile programlamacıları anti-hile sistemini çok nazik olarak aşmayı becermişler. Sadece gerçekten ihtiyaç olduğunda minik uçuşlar gerçekleştirerek oyunculara avantaj sağlatıyorlarmış. Bu sorunu çözmek adına anti-hile kurallarını daha katı bir hale getirip gerekli testleri yaptık. Artık onlar da çalışamayacaklar. Denerlerse otomatik olarak sunucudan atılacaklar.


Sunucu Fizik Motoru Yavaşlaması – André Straubmeier

Unity’nin son güncellemelerinde farkettik ki sunucuda çarpışma noktasına sahip birim belirli bir miktara ulaşınca fizik motorunda yavaşlamalara hatta gerilemelere sebep oluyormuş. Yeni bir komu ekledim ‘collider_capacity’. Bu komut sunucu sahiplerinin maksimum havuzlanmış birim sayısını kısıtlayacak. Varsayılan değeri de öncekinin yarısına çektik ve daha fazla veri toplayıp sorunun daha derinlerdeki sebebini araştıracağız.


Baş Üstü Kamerası – André Straubmeier

Rust’ta ikincil kameralara bağlı çalışan bir çok yükleme mekaniği var. Oyuncu önizlemesi, çalılar, parlamalar ve daha bir çok sistem oyuncunun tepesinde yerleştirilmiş görünmez bir kameraya bağlı çalışıyor. Fakat bu kamera aynı zamanda bu sistemlerde hatalara da neden oluyor. Halen detaylarını inceliyorum, sadece paylaşmak istedim. Bu soruna bir çözüm ürettiğimizde bu bizim için büyük bir gelişme ve rahatlama olacak.


Küçük Procedural Haritalar – André Straubmeier

Procedural haritaların oluşumunda biraz düzenleme yapıp 3000 genişliği civarında olan haritalarda da büyük haritalara has bazı özelliklerin olması için eklemeler yaptım. 


Yürürken Takılma ve Geri İtilme – André Straubmeier

Bazen yürürken lastikten sekermişcesine geri atma sorununa yol açan bazı zemin oluşum hataları giderildi. Her altındaki tünel ve lağım sistemlerini tasarlarken oluşan bir hataydı. Artık düzeldi 🙂


Sisli Havada Su Parlaması – Diogo Teixeira

Yaptığımız geliştirmeler sonucunda ortaya çıkan bir yan etki olarak sisli havada suyun olması gerektiğinden çok ama çok parlak olmasına sebep olan bir hatayı giderdim. Uzaklardan bile çok belirgin olarak parlıyordu. 


AMD Grafik Kartlarında Gelişme – Diogo Teixeira

Son birkaç haftadır grafik kartlarının performansları ile ilgili testler ve çalışmalar yürütüyordum. Özellikle GTX 960 üzerine çalıştım. Bu hafta optimizasyon olarak pek bir sonuç yok diyebilirim ama DX9 ile ilgili bazı durumlar R9 serisi grafik kartlarını etkileyip hatalara yol açıyordu. Ekranın yarısının karanlık yarısının aydınlık olma sorunu da bununla birlikte giderildi.

Eğer Rust oynuyor ve AMD grafik kartı almayı planlıyorsanız AMD Radeon HD 7970 veya AMD Radeon R9 280 kartlarından daha düşük sürümleri kesinlikle almayın. Optimizasyon çalışmalarını özellikle R9 ve üzerine yapıyor olacağız.


Doğal Mağaralar – Vincent Mayeur

Mağara tasarımlarında bu hafta bayağı çalıştım. Plan şu şekilde olacak:

  • Üç adet Kolaydan Zora küçük mağara: Küçük mağaraların tek giriş çıkışı olacak. Bağlantıları kolay ve akılda kalıcı olacak. Bulmacalar kolay olup ölümcül olmayacaklar (tabi sınırlarınızı zorlamazsanız). Bir iki adet yapı odası olacak.
  • Üç adet Kolaydan Zora orta mağara: Orta mağaraların 2-3 girişi olacak. Mağara bağlantıları akılda tutması zor olacak. Biraz daha zorca olan bir tasarımda ölümcül tuzak olacak. Bulmacalar bir nebze daha zor olacak. 2-4 yapı odası olacak.
  • Üç adet Ortalamadan Zora geniş mağara: Geniş mağaraların 5 noktadan giriş çıkışı olacak. Bazıları normal mağaralar bazıları ise eski maden tünellerinden olacak. Bağlantıları diğer mağaralara kadar daha zor olacak ve içeride yaşayan oyuncular çoğu zaman birbirlerine rastlamayacaklar. Bulmacalar daha ölümcül ve daha uzun olacak. 7-8 yapı odası olacak.

natural_caves_012

natural_caves_011


Legacy – Garry Newman

Legacy sürümünü Steam’den kaldırmayı planlıyoruz. Her yıl bazı şirketlere Legacy’yi açık tutabilmek için binlerce dolar ücret ödüyoruz ve dürüst olmak gerekirse o şirketleri sevmiyor ve para vermek istemiyoruz. Legacy sürümünü zaten topu topu 200 aktif kişi oynuyor ve bu Rust’ın 20,000 kişilik kitlesinin yanında hiç kalıyor. Yine de sizden gelen tepkilere göre hareket edeceğiz.


Denizfeneri – Damian Lazarski

Bir dizi düzenleme ve testten sonra yeni denizfeneri bu güncelleme ile birlikte geliyor. İç kısımları tamamen erişilebilir ve ganimet dolu olacak. Bakalım oyun içerisinde nasıl bir etkisi olacak bu yeni deniz fenerinin.

2016-10-06-020320.large.nohud

2016-10-06-034413.large.nohud


Endüstriyel Modeller – Damian Lazarski

Geçen haftaki çalışmamdan sonra bu hafta dokusu olmayan çoğu endüstriyel modelin tasarımını düzenledim. Önceki çalışmam sağolsun işim oldukça kolaylaştı. Artık oyunda tamamen gri ve dokusu olmayan model çok daha az göreceksiniz. 


MP5 Animasyonu – Minh Le

Yeni MP5 silahının animasyonları üzerine çalışmaya başladım. Neredeyse bitmek üzere %90 civarı diyebilirim. Birkaç ufak sorunu giderip düzenleme yaptıktan sonra bitmiş olacaktır. Şu anki kadarıyla şu şekilde:


Gitar Modeli – Alex Webster

Hepimizin sevgilisi gitara biraz ilgi gösterip en azından görünümünde değişiklik yapmaya karar verdim.

  • Görüntüsü ve animasyonları yenilendi
  • Tutma bırakma sesleri yenilendi. (Tekrar yenilenecek)
  • Fırlatıldığında artık gitar modeli var. (Torba değil)


Ses Emilimi – Alex Rehberg

Bu hafta ses emilimi sistemi üzerine çalıştım ve oldukça güzel çalışır halde. Son düzenlemeleri de yaptıktan sonra en geç bir sonraki güncellemeye kadar oyuna eklemeyi planlıyorum. Muhtemelen varsayılan olarak aktifleştirmeden önce biraz daha beklerim önceki ses sistemlerindeki gibi. 

Detaylar için: Devblog 129


Eşya Yerleştirme Sesleri – Alex Rehberg

Eşya yerleştirme sesleri üzerine çalışmaya başladım. Artık kamp ateşi ve kapıları yerleştirmek sessiz bir eylem olmayacak kendilerine has sesleri olacak.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir