Bilgisayar ve Oyun Performansını / FPS Artırmak

Rust halen gelişmekte olan bir oyun olduğu için sık sık performans sorunu yaşayabilirsiniz ve FPS artırmak isteyeceksiniz. Bu yazıda oyun performansınızı sadece Rust için değil tüm oyunlarda bilgisayar performansınızı artırmanız için önemli ipuçları bulacaksınız.


Oyunun Durumu ve Performansı Optimum Tutmak

Bu yazıyı okuyanlara öncelikle özellikle kendim not düşmek istiyorum. Rust henüz halen yapım aşamasında olduğundan dolayı uzun bir süre siz ne ayar yaparsanız yapın ciddi anlamda kuvvetli bir bilgisayarınız olmadığında (özellikle işlemci ve grafik kartınız) performans sorunu her zaman yaşayacaksınız.

Oyun her ne kadar grafikleri yükselttiğinizde daha zevkli olsa da aksiyon dolu anlarda veya kalabalık ortamlarda performans açısından acı çekeceksiniz bu sebepten dolayı size en önemli tavsiyem fps artırmak için oyunu ‘mümkün olabildiğince’ her şeyi en düşükte kullanarak oynamanız.

Kendi tecrübelerime ve araştırmalarıma dayanarak size birkaç adımda oyundan gözünüzü zevkinizin içine çomak sokmadan nasıl yüksek performans alabileceğinizi anlatacağım.


Sıcak sıcak sıcaak ???… ! 

Oyunun ayarlarına girişmeden önce bilgisayarınızın soğutmasının iyi olduğundan emin olun. Rust grafik kartını oldukça yoran ve ısınmasına yol açan bir oyun. Eğer yeterli hava akışı ve soğutma sağlayamıyorsanız grafik kartınız fazla ısınacak ve hem o anlık hem de uzun vadede performans kaybı yaşatacaktır.

 1. Fanınızın temizliğine dikkat edin. Elektrik süpürgesi filtresine olduğu gibi bilgisayarda da toz katmanı birikir ve bu hava akışını keser.
  kirlifan-min
 2. Masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız kasanızda kabloların olabildiğince derli-toplu olmasını sağlayın. Kasada ne kadar hava boşluğu sağlayabilirseniz sizin için o kadar iyi.
  kablo
 3. Laptop kullanıyor iseniz soğutmanız muhtemelen yetersiz kalacaktır. Bu yüzden harici bir stand soğutucu kullanmanızı tavsiye ederim.
  sogutucu
 4. Termal macununuzu 6-12 ayda bir değiştirin veya değiştirtin. Termal macun üzerinde bulunduğu parçanın ısı aktarımını sağlar. Vakit geçtikçe bu macun katılaşır ve işlevini kaybeder, haliyle değişmesi gerekir. Bu işlem hem zor hem de parçalar hassas olduğu için risklidir bu yüzden eğer becerilerinize güvenmiyor iseniz bilen birisine yaptırın.
  Aman dikkat, macunu gereğinden sık değiştirmek zararlıdır.

  termal-macun

Ah O Enerji Tasarrufu Yok Mu…⚡ 🙂

Bilgisayar ısısını korumaktan bahsettiğimize göre özellikle yeni işletim sistemlerinde oldukça komik bir şekilde gözden kaçan bir detaya değinmek istiyorum. Güç koruma modu. Bilgisayarınız masaüstü olsa bile windows işletim sistemlerinde güç seçeneklerine gittiğinizde bilgisayarınızın güç koruma modunda olduğunu görmeniz çok olası. Bunu Yüksek Performans moduna aldığınızda bilgisayarınızın işlemleri daha akıcı gerçekleştirdiğini göreceksiniz. Bu konuya dikkat etmelisiniz.
(Aynı şekilde Grafik kartı seçeneklerinden performans modunu seçmeyi ihmal etmeyin.)

yuksek-performans-modu


Sıra Geldi Oyun Ayarlarına

Oyun ayarları aslında tamamen size kalmış bir durum. Deneme yanılma yöntemiyle üzerine biraz çalışarak sizin bilgisayarınızın kaldırabileceği ayarları yakalayabilirsiniz. Fakat yinede olabilecek en düşük ayarlarla, hiç yoktan iyidir denebilecek görüntü kalitesi alabileceğiniz ayarları size tavsiye edeceğim.

 1. Grafik kartınızı daha az yormak ve işlemleri daha rahat gerçekleştirebilmesi adına yapabileceğiniz en büyük iyilik oyun çözünürlüğünü düşük tutmaktan geçiyor. Ekranınız 1920×1080 boyutlarında olabilir, fakat bu oyunu da 1920×1080 boyutlarında oynamanız gerektiği anlamına gelmiyor. Aynı ekran boyutuna uygun olan daha düşük bir çözünürlük seçmek fps artırmak için yapabileceğiniz en kolay ve etkili yöntem.
  rust-cozunurluk
 2. Oyun içerisinde ayarlarınızı yaparken şunu unutmayın. Oyunun güzel görünmesini istemek en doğal hakkınız, fakat bunu yaparken oyunun oynanılamaz hale gelmesini kesinlikle istemezsiniz. Unutmayın film izlemiyorsunuz, oyun oynayacaksınız ve bunu akıcı yapabilmek istersiniz.

  Graphics Kısmı

  1. Ayarlarınızı yapmaya tüm seçenekleri en düşük hale getirdikten sonra başlayın. Bu sayede ihtiyaç duymadığınız ve ne olduğunu bilmediğiniz ayarları açık bırakmaktan bir adım uzakta olursunuz.
  2. Oyunun Grafik Ayarlarının çoğu görsel abartı ve gerçeklik üzerine eklenmiş ayarlar. Siz oyun oynuyor olduğunuz için çoğu zaman dikkat etmeyeceğiniz, hatta bazı durumlarda sizi zor durumlarda bırakabilecek ayarlar. Oyunda olmasını gerçekten istemediğiniz sürece kapalı tutun.
   Örneğin; High-quality bloom (Işıkların gözünüzü almış gibi parlak olmasını sağlar), Motion Blur (Sağa sola bakarken ekranınızı bulanıklaştırır), Dept of Field (Uzaktaki nesneleri bulanıklaştırır) vb.
   Bu gibi ayarlar gerçek hayatta yaşadığımız durumlar olsa da oyun içerisinde bunları istemeyiz. 
  3. En yüksek performansı alabilmek için ‘Grafik Kalitesi: 0 ‘ yapabilirsiniz. Fakat oyunda tabelaları düzenlerken bulanık olma hatasına yol açtığından herkese tavsiye etmiyorum. ‘Grafik Kalitesi: 1-2’ ayarı ile de görüntüyü biraz daha daha iyi tutarak güzel performans alabilirsiniz.
  4. Shadow Cascades ve Shadow Distance ayarı performansı etkileyen önemli unsurlardan. En iyi performansı almak için tabii ki ‘No Cascades’ yapmalısınız. Bu ayar gölgelerin kaç katmandan oluşmasını istediğinizi belirten ayar. Eğer insanların yerlerini saptamada gölgelerinden faydalanıyorsanız bu ayarı en azından ‘Two Cascades’ yapmanızı tavsiye ederim. Gölge de neymiş ben gördüğümü vururum, görmediğimi duyarım yine vururum diyorsanız, ‘No Cascades’ <3
   shadow-cascadesShadow Distance ise gölgelerin sizden ne kadar uzakta oluşmaya başlamasını ayarladığınız ayar. Gölgeleri tamamen kapatabilmeniz için kullanışlı olan bu ayarı kendiniz deneyerek ayarlamanız en iyisi. Yakınınızdaki gölgeleri görmeniz yeterli ise 100-200 değeri işinizi görecektir. Yoksa kapatın gitsin 🙂
  5. Water Quality ayarı oyunun her yerinin aslında deniz kaplı olmasından dolayı sinir bozucu bir şekilde performansı etkiliyor. Eğer sizi rahatsız etmeyecekse bu ayarı 0 tutun. “Aman tanrım kör oldum!” moduna girdiyseniz hemen 1’e yükseltin. Daha sonra “Bu ne la 10-20fps düştü oynayamıyom, kasıyo, tam vurcam oyun dondu adama öldüm!” ve benzeri laflardan sonra tekrar ayarı 0’a düşürün 🙂 🙂
  6. Draw Distance birimlerin sizden ne kadar uzaklıkta çizilmeye başlayacağı ile ilgili ayar. Bu ayarı olabildiğince yüksek tutmanız gerekiyor. Bu ayarı düşük tutarsanız karşınızdaki evleri, oyuncuları, hayvanları, madenleri, bitkileri vb. GÖREMEZSİNİZ.Fakat zaten görüş açınızın dışında olan ve göremeyeceğiniz kişilerin çizilmesi performansı etkileyeceğinden sizin için en uygun ayarı mümkün olduğunca yüksek tutarak belirlemelisiniz. (Tavsiyem: 2000 altına düşürmemeniz)
  7. >>Shader Level<< “Kardeş naptın, oyun Minecraft’a döndü” dediğinizi duyuyor ve hemen size bu şeker ayar ile yetişiyorum. Shader Level dokuların gölge ve ışıklandırmaları ile alakalı olan ayar. Bu ayar ile oyundaki birimlerin, zeminlerin, duvarların vb. görünümlerini çekilebilir hale getirebiliyorsunuz. Performansı etkilese de biraz da olsa bu ayarı açmaktan zarar gelmez. Az az bu ayarı açarak oyun içerisinde etkisini gözlemleyip, yine de mümkün olduğunca düşük tutun. İhtiyacınız olduğu kadar kullanın ???

  8. Geri kalan herşeyi kapatın. Özellikle; ANISOTROPIC FILTERING ve PARALLAX MAPPING ayarlarından UZAK DURUN ! Performansı aşırı etkileyen ve sadece zemindeki derinlikleri yumuşatan bu ayarlar grafik kartınızı çok yorar ve oyunda özellikle hareket halinde olduğunuzda ciddi FPS düşüşü yaşatırlar.

   Performance Kısmı

  9. Object Quality ayarı nesnelerin görüntü kalitelerini belirliyor. Bu ayarı 16 değerinden aşağı düşürdüğünüzde ciddi bozukluklar meydana geliyor. Size tavsiyem en azından 30-60 değerleri arasında tutmanız
  10. Max Gibs ayarı bir eşya veya yapı kırıldığında/yıkıldığında/patladığında ortaya çıkan kırık parçaların maksimum miktarını belirler. Hiç gerek yok ve özellikle raid vakitleri performansınızda anlık ciddi etkiler yaratabilir hatta oyununuz dakikalar boyu 4fps sabit kalarak sizi tehlikeye sokabilir. Kapatın gitsin, veya çok az açın.
  11. Diğer ayarları kapalı tutmanız performans açısından sizin yararınıza fakat azar azar kontrollü bir şekilde açabilirsiniz.

Oyun Ayarlarından Başka…

 1. Oyunu oynarken arka planda özellikle internet tarayıcısını gerekli değilse kapatın. Firefox, Chrome vb. internet tarayıcıları özellikle birkaç eklenti kurduysanız hem Ram hem işlemci ve bazı durumlarda grafik kartınızı da meşgul edecektir.
 2. Her ne kadar FPS değerinde bir gıdım bile etkisi olmayacak olsa da. Oyunun açılma, sunucuya girme, ölünce dirilme, yüklenme vb. sürelerini aşırı ciddi oranda kısaltacağından bir SSD edinmenizi ve oyunu onun içerisinde kurmanızı gerçekten tavsiye ederim.Eğer laptop kullanıyor iseniz, CD-ROM soketiniz aslında bir SATA girişidir ve CD-ROM’u sökerek harici bir aparat ile ekstra bir harddisc takabilirsiniz. Laptopunuzun kasasındaki asıl sokete SSD takıp içerisinde mevcut olan HDD’i CD-ROM soketine takarsanız daha da iyi performans alırsınız. İşletim sistemi ve yüksek yükleme süreleri olan oyunları SSD üzerinden çalıştırmanız sizi çok rahatlatacaktır.

Benim tüm tecrübelerim ve araştırmalarım şimdilik bu kadar. İleride yeni şeyler öğrenirsem yazıyı geliştirip düzenlemeler yapabilirim. Eğer paylaşmak istediğiniz bilgiler var ise veya sormak istediğiniz ekstra sorular, açıklamalar, çekinmeden aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz, bu sayede başkaları da faydalanabilir. -Onur


3 thoughts on “Bilgisayar ve Oyun Performansını / FPS Artırmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir