XP Sistemine Acaba Haksızlık Mı Yapıyoruz?

Rust Tecrübe sistemi bir çok oyuncu tarafından hoşnutsuzluk ile karşılandı ve şu anki durumu beğenilmiyor. Peki biraz oyuna ve geliştiricilere haksızlık mı yapılıyor?


XP Sistemine Bir Şans Tanımak Gerek Sanki

XP sistemine geçiş yapıldığından beri bir çok oyuncu durumdan şikayetçi, fakat sistem çıkalı henüz daha bir ay oldu. Gerçekten bu sisteme yeteri kadar vakit tanıyor muyuz? Oyun halen geliştirme sürecinde olan bir oyun ve her an büyük değişikliklere uğruyor. Blueprint sistemi ilk çıktığı zamanlarda da yeterince iyi değildi ve vakit geçtikçe yapılan değişiklikler ve dengelemeler ile birlikte kendini oldukça sevdirdi. Belki de bu yeni XP sistemine de 3-6 ay kadar vakit tanıyıp tamamen kenara itmek yerine fikirler paylaşıp daha iyileştirmeye çalışarak ortaya çok güzel bir sonuç çıkartılabilir. 

camp-mobile

Oyun Geliştirmek Oldukça Zor Bir İş

Oyun geliştiriciliği tahmin ettiğinizden çok daha zorlu ve vakit alan bir iş. Büyük çaplı oyunlarda özellikle tek bir birimin tek bir değerinde yapılan küçük oynamalar bile tahmin edilemeyecek büyük sonuçlar doğurabiliyor. Bunlar göz önüne alındığında Rust’ın bu kadar küçük bir ekiple çok iyi işler çıkardığını söyleyebiliriz. Bir sistemin oturması için 1 ay kesinlikle yeterli bir vakit değil. Hep birlikte el ele vererek biraz da vakit tanıyarak oyunu daha güzel bir hale getirebiliriz. 

Yıkıcı Değil Yapıcı Olmaya Çalışın

Oyun yapımcılarına karşı yapılan yorumlarda yıkıcı olmak yerine yapıcı olmak gerekiyor. Geçen günlerde Garry Newman reddit üzerinde çok güzel bir konu üzerine değindi. Onların neden her zaman oyunculara cevap vermediğine.  Rust projesi Garry’nin değil Helk’in projesi. İşin başında Helk var fakat tüm oyuncular gidip yıkıcı ve şikayetçi yönler ile ilgili geri dönüş yaptığında ve geliştiricilerin elinden o anlık birşey gelmediğinde geri cevap verecek yüzü ne yazık ki bulamıyorlar ve tüm iş motivasyonları bu noktada kayboluyor. Onlar ile iletişim kurarken yaptıkları sevdiğimiz işlerden de bahsetmek gerek ki keyifleri yerine gelsin. Mutlu ve motive edilmiş bir insandan çok daha kaliteli fikirler çıkacak ve ortaya çıkan iş muhteşem olacaktır. 

Garry’nin reddit paylaşımını okumak isteyenler için (İngilizce): Reddit Rust Community Communication

elestici

Tüm bunlar aslına bakarsanız hayatın her noktasında geçerli, bir eleştiri yaparken işin tüm yönlerine bakmak gerekiyor, eleştiri illa olumsuz olacak diye bir durum yok. Olumlu şekilde de eleştiri yapılabilir. Herkese iyi eğlenceler, iyi oyunlar ve sabır diliyorum!