Sihirdarlar

League of Legends'da, oyunculara "sihirdar" denir. Sihirdar seviyen arttıkça, Adalet Meydanları'nda yönettiğin şampiyonu geliştirecek yeni bonuslar kazanırsın. Bu bonuslar üçe ayrılır: sihirdar büyüleri, rünler ve kabiliyetler.

Bu güçlü yetenekler sayesinde, şampiyonunun özelliklerini oyun tarzına daha iyi uyacak şekilde özelleştirebilirsin. Oyunun başında istediğin iki sihirdar büyüsünü seçeilirsin.

Saldırı Büyüleri

Bu büyüler rakiplere hasar vermeye ve onları kovalamaya yarar. Sihirdar Gazabı kabiliyetini seçerek bu büyüleri güçlendirebilirsin.


Savunma Büyüleri

Bu büyüler hasarı önler ve olumsuz etkileri giderir. Sihirdar Azmi kabiliyetini seçerek bu büyüleri güçlendirebilirsin.


İşlevsel Büyüler

Bu büyüler hızlanmanı ve haritanın daha geniş bir alanına ulaşmanı sağlar. Sihirdar Sezgisi kabiliyetini seçerek bu büyüleri güçlendirebilirsin.

Rünler şampiyonuna özelleştirilebilen bonuslar verir. Dört çeşidi vardır ve her biri bir temel niteliği güçlendirir. Rünler oyun öncesinden seçilip bir rünn sayfasına dizilir ve kaydedilir. Oyuna girmeden önce istediğin rünleri seçip seçmediğini kontrol et!

Damgalar

Damgalar, saldırı amaçlı nitelikleri güçlendirir. Ayrıca, zırh ve büyü nüfuzu sağlayan tek temel rün damgalardır. Damgalar rün kitabındaki kırmızı yuvalara yerleşir.


Mühürler

Mühürler fiziksel savunmada, iyileşmede ve yenilenmede çok yararlıdır. Oyunun başlarında dayanıklı olmak isteyenlere çok uygundur. Mühürler, rün kitabındaki sarı yuvalara girer.


Nişanlar

Nişanlar en çok, büyü gücünü ve savunma özelliklerini arttırmaya yarar. Ayrıca yeteneklerin bekleme sürelerini azaltan tek temel rün nişanlardır. Nişanlar rün kitabındaki mavi yuvalara yerleşir.


Cevherler

Cevherler herhangi bir niteliğe çok miktarda bonus verirler, hatta diğer rünlerin arttıramadığı hareket hızı gibi nitelikleri bile güçlendirirler. Rün kitabındaki üç büyük, mor yuvaya yerleşirler.

Kabiliyetler; şampiyonunun niteliklerini ve sihirdar büyülerini geliştiren, özel ek güçler sağlayan kademeli bonuslar verir. Puanlarını aynı ağaç üstünde kullandıkça yeni kabiliyet kademeleri açılır, ancak ileri düzey bazı kabiliyetleri almak için önceki bir kabiliyete belli bir miktar puan harcamış olmak gerekebilir.

Saldırı Ağacı

Bu ağaçtaki kabiliyetler verdiğin hasarı arttırır ve saldırı amaçlı sihirdar büyülerini güçlendirir. Bu ağaç, saldırgan oynayan oyunculara ve hasar veren şampiyonlara uygundur.


Savunma Ağacı

Bu ağaçtaki kabiliyetler aldığın hasarı azaltır, korunma amaçlı sihirdar büyülerini güçlendirir ve kitle kontrolden etkilenmeni zorlaştırır. Ormancılara özel birkaç kabiliyet de vardır.


İşlevsellik Ağacı

Bu ağaçtaki kabiliyetler, hareket hızından tarafsız güçlendirmelerin süresine kadar pek çok şeyi etkileyen bonuslar sağlar. İşlevsel ağacına puan vermek, hemen her şampiyonun işine yarayabilir.