Rust Haberler – 19.05.2016

Eskiyen Eşyalar, İstatistikler ve Giderilen Hatalar

Rust Haberler 19.05.2016 (19 Mayıs 2016)

Bugün güncelleme günü. Büyük bir içerik eklemesi olmasa da bir çok düzeltme ve değişiklikler görüyoruz. Bu güncelleme zorunlu süpürüm getirmeyecek fakat RustRehber’de dahil bir çok sunucu bu güncelleme ile birlikte sunucularını süpürecek. Yerleştirilebilir Eskimesi

André yataklar, alet dolapları, barikatler, ve tuzaklar da olmak üzere bir çok yerleştirilebilir eşyaya eskime düzeyi ekledi. Yapıları sağlam tutma, dışarı bölgelere yatak yerleştirme, terk edilmiş binalara baskın yapma, ve daha bir çok oyun içi olaya etki yaratacak bir değişiklik bu. Böyle bir değişiklik oyunu oldukça etkileyeceği için André’ye şahsen sistem ile ilgili açıklık getirmesini istedik. 

 • Yerleştirilebilirlerin eskime sayaçları, onların üzerinde olduğu temel ile birlikte çalışacak. Yani örneğin bir alet dolabının eksime sayacı, o zemine bağlı bir kapı açılıp kapandığında sıfırlanacak. 
 • Yatak eskime sayaçları içinde tekrar doğduğunuzda sıfırlanmayacak, yani açık alanlara koyduğunuz yataklar ancak size geçici olarak ulaşım sağlayabilecek.
 • Bir alet dolabı 3 tam gün sonra tamamen eskiyecek ve yıkılacak. Bu şu an taş yapı ile aynı hızda, ve metal/zırhlı yapılardan daha çabuk halde. Tabii bunun üzerinde dengeleme amaçlı değişiklik yapılabilir.
 • Genel fikir alet dolaplarının binanın kendisinden daha önce eskiyip kaybolması. Çöpçülük çok yaşa!

Sunucu İstatistikleri 

André oyuncu istatistiklerini takip edebilmek için yeni bir komut ekledi. Sunucu konsoluna “stats” komutunu yazarsanız, sunucuya bağlı olan oyuncuların, yapıların ve birimlerin istatistiklerini size döküm olarak verecek. Eğer “stats SteamID” şeklinde kullanırsanız komutu, sunucuya bağlı olmayan bir oyuncunun istatistiklerini de takip edebileceksiniz.

Bu yeni istatistik sisteminin amacı, hile kullanan oyuncuları daha detaylı takip edip yargılayabilmek. İlerde eğer gerekirse bu istatistikleri uzun süreli kayıt altına da alabileceklerini söylüyorlar.


Çiftçilik Değişiklikleri

Bu hafta çiftçilik üzerine birkaç değişiklik yapıldı. Bunların en önemlisi artık keten bitkisini daha tam olgunlaşmamışken de hasat edebileceksiniz. Tabiki bu durumda daha az keten elde edeceksiniz. Ayrıca bitkilerin ölmeden önce geçmesi gereken süre de artırıldı, bu sayede bitkiler yok olana kadar onları toplamanız için biraz vakit tanınmış olacak.


Tecrübe Sistemindeki İlerleme

Helk tüm hafta boyunca Yayımöncesi sunucuda çalışmalarını sürdürdü. Tecrübe (XP) Sistemine çalışmalarına hızla devap ediyorlar. Fakat halen yeni sistemin ne zaman asıl oyuna ekleneceği belirsiz.


Anti-hile Ayarlamaları

Hilecilere karşı koyabilmek için geçen hafta yeni anti-hile özellikleri eklendi. Ne yazık ki bazı ayarlamalar normal oynayan bazı oyuncuları kural ihlali yaptıklarını sayarak sunuculardan şutluyordu. André bu sistem ile ilgili tekrar oynamalar yaptı, güncellemeden sonra bu sorun da ortadan kalkmış olacak gibi görünüyor. Hilesiz bir oyun için el ele!


Diğer Değişiklikler:

 • Kaya tutarkenki karakter animasyonu iyileştirildi.
 • Ters Derinlik aktif iken oluşan grafiksel hatalar giderildi (graphics.revz 1)
 • Üçüncü Kişi bakışında kazma animasyonları iyileştirildi
 • Alet dolapları artık tamir edilebiliyor
 • Başlangıç parametresi olarak ‘decay.tick’ eklendi. (Eskime hızı ayarı)
 • Ağır sunucu gecikmelerinde oluşan oyuncu donma ve hızlandırmalarındaki dengesizlik düzeltildi.
 • Görünmez Su Arıtıcı sorunu giderildi
 • Su arıtıcısının kovası ile etkileşime geçilememe sorunu giderildi.

RustRehber.com Süpürüm Bilgilendirmesi

Ayın ortasına geldik ve daha önce de sunucu içerisinde belirttiğimiz gibi her iki hafta da bir haritayı süpüreceğiz. Bugün güncelleme ile birlikte harita süpürülecek, boyutu artırılacak ve bunların yanı sıra yeni eklentiler sunucumuza eklenecek. Süpürüm sadece harita üzerinde olacak, yani edindiğiniz planlar (BP) sizinle kalacak. 


Kaynak: Rustafied

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir