Devblog 97 – Geliştirici Bloğu (Güncelleme) 97

Devblog 97 Türkçe –

Bu güncellemede birçok oyun dengelemesi üzerine çalışamalr yapıldı: harici duvarlar ve metal maskeler artık eskisi kadar güçlü değiller, Şifreli Kilitler yanlış tuşlamada artık daha fazla hasar veriyor. Ateş Püskürtücünün oyun içindeki oluşan ilk görüntülerine bakabilirsiniz, yine de oyun içinde parmaklarınızı yakmanız için biraz daha vakit geçmesi gerek.

Müzik – Alex Rehberg

Bu hafta yine yeni müzikler var ! En çok ilerleme kaydettiğim bu fakat yine de üzeirnde biraz daha çalışmak gerek. Bando kısmının biraz daha sevgiye ihtiyacı var ve davul sesleri biraz daha yoğun olabilir son kısımlara doğru. 

Şifreli Kilit Zorlama Açığı – Maurino Berry

Hileci topluluklar arasında şifreli kilitlere kaba kuvvet kullanıp zorlayarak açmak için otomasyon (script) programları bayağı ses getirmeye başlamıştı. Bu sorunu çözmek adına biraz kafa patlattık. Artık ölü iken kilitlerle herhangi bir etkileşime geçilmiyor. ve şifreli kilitte her bir yanlış deneme artık daha fazla hasar veriyor: ilk seferinde 5 sonra 10 daha sonra 15 gibi. Eğer denemeye bir süre ara verilirse alınacak hasar tekrar 5 oluyor. Tahminen bu yeni sistem şifreli kilitleri zorlayarak makul bi sürede açabilmeyi oldkuça zor bi hale getirecek. Eğer işe yaramazsa sayılarla biraz oynayabiliriz fakat şimdilik iyi gibi görünüyor. Bu konu hakkında herkesten özür dileriz!

Metal Maske Özelliklerinin Düşürülmesi – Maurino Berry

Şimdi.. bu video oldukça aydınlatıcı oldu. Sanırım iskelet hasarlarını hesaplarken zırhları bu hesaba katmayı unutmuşuz. Metal Maskenin mermi koruma değerlerini yaklaşık %20 kadar azalttım ve metal göğüslükle yaklaşık aynı seviyeye indirgenmiş oldu. Bu “kafadan 6 mermi yiyip ölmeme” gibi sorunları şimdilik çözer diye düşünüyorum. İleriki vakitlerde yüzdesel hasar düşümleri üzerine çalışmayı düşünüyoruz.

Harici Duvarların ve Geçitlerin Dengelenmesi – Maurino Berry

 Harici duvarların ve geçitlerin zırh ve can değerlerine bir göz attım ve tamamen uçuk bir durumda olduğunu farkettim. Dış kabuğunun nerdeyse koruması yoktu ve canı çok saçma bir şekilde fazlaydı. Bu duvarları yıkmak için sekiz C4 veya 16 roket gerekmemesi lazım. Bunları oyuna koymamızın asıl amacı zaten temel ve duvarlara ihtiyaç duymadan toprak üzerine bir yaşam alanı oluşturabilmekti. Bunların sonucunda duvarların ve geçitlerin can değerlerini düşürüp biraz koruma ekledim. Yani artık kazma ile eskisi kadar çok canı inmeyecek fakat taş geçit örneğin sadece 3 C4 ile yıkılabilecek. Artık değerler daha makul bi durumda diye düşünüyorum. Fakat yinede oyunculardan gelen geri dönütleri dinleyeceğim. Ayrıca Ahşap Geçitlerin tahta gereksiniminide küçük bir miktar arttırdım. 

Oyuncu Cilt Görünümü Oynamaları – Taylor Reynolds

Yeni oyuncu modellerini oyuna tam anlamıyla oturtmak için oldukça çalışıyorum. Bu yüzden Diogo’nun yeni cilt ışıklandırmasını yeni modele ekledim. Sonuçlar şimdilik oldukça güzel ve iç açıcı görünüyorlar. Diogo ile dahada kurcalayıp daha güzel bir hale getirebilmeyi düşünüyoruz. 

Koşullara Bağlı Modeller 2.0 – André Straubmeier

Sonunda koşullara bağlı model sistemini tasarlamayı bitirdim. Performans ve bellek kullnımları ile alakalı olarak tahmin ettiğimden çok daha fazla kurcalama gerektirdi. Fakat artık hem sunucu hemde istemci tarafından oldukça iyi bir durumda gibi görünüyor. Bu yeni model yamasını yinede bu güncellemede eklemiyorum çünkü yeterince deneme yapamadık. Birdahaki haftaki güncellemede bu yamanın eklenmesini bekleyebilirsiniz. O vakitte daha detaylı şekilde herşeyden geliştirici bloğunda bahsedeceğim. 

Eskime Geliştirmeleri – André Straubmeier

Eskime oldukça sinir bozucu bir hal almıştı. Eskime puanları birbirine bitişik iç temellerde iptal olması gerekirken gerektiği gibi çalışmadı. Sunucunun bunları kontrol etmesi de oldukça yavaştı. Artık bu sorun düzeltildi. Birbirine bitişik olan temeller artık daha yavaş eskiyecek. Bu daha önce oyuna eklediğim nesne bağlantılarının bütünlüğüyle alakalı ve yeni koşullara bağlı model sistemi ile oldukça stabil olacak gibi görünüyor. İnşaa ile alakalı gelşitirilen bütün bu şeylerin sonuç olarak kullanışlı bir hal almasıda oldukça iyi hissettiriyor. 

Zindan Tasarımları – Vincent Mayeur

Şimdiye kadar zindanlarla alakalı güzel ilerleme kaydettim. Bu hafta tasarımlarla alakalı şunları tamamladım: 

 • Tuğla duvar setleri
 • Beton levha setleri (zemin için kullanılan taşlar)
 • Çöp yığını setleri (Çöp, beton, tuğla, kömür ve benzeri şeyler)
 • Tutkal/Çamur görünümleri (duvarların zemin ile birleştiği noktalar için)

Birdahaki harita temizleme güncellemesinde tüm bunları eklemeyi düşünüyorum. Bir çok yerde değişiklik olacağı için şimdi eklemek çok zorlu olurdu.

Elektrik Santrali görünümü değişti ve artık daha oyun ile uyumlu görünüyor. Siz daha fazla şey görebilene kaddar süreç boyunca bazı şeyleri size göstermeyi planlıyorum. Elektrik Santrali gibi diğer zindanlarada aynı ilgiyi göstericem. 

dungeons_art_007 dungeons_art_005 dungeons_art_008 dungeons_art_006

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ayırma Geliştirmeleri – André Straubemeier

Bir süredir birşey beni rahatsız ediyordu. Her ne kadar küçük olsalar bile her bir nesneyi birbirinden ayırmamız gerekiyordu ve bu performansı oldukça etkiliyor. Birkaç hafta önce eklediğimiz yığınlama geliştirmeleri sayesinde bu sorunu tamamen ortadan kaldırdık. Yani artık barikatları uzaktan sizi izleyen kişilerden saklanmak için rahatça tekrar kullanabileceksiniz.

Alev Püskürtücü Animasyonları – Minh Le

Alev püskürtücüyü birleştirip animasyonunu oluşturdum ve ona özel grafik efektleri ve ses efektleri ekledik. Umarım Helk bunu bir sonraki haftaya kadar oyuna yerleştirebilir. 

Ön Biriktirme – André Straubmeier

Ön biriktirmeyi bu hafta tekrar aktif ettim. Eğer hatırlarsanız birkaç hafta önce bunu eklemiştik faka ses sistemleri ile ilgili bir sorunla karşılaştığımız için kaldırmak zorunda kaldık. Alex R ile tekrar oturup bu sorunu çözmek için kafa patlattık bu hafta. Bu sistem oynatılan kare miktarına çok büyük miktarda bir katkı sağlayacak. 

Konuşlandırılabilir Nesnelerin Yerleştirilmesi – André Straubmeier

Konuşlandırılabilirleri yeni nesne yerleştirme sistemine göre güncelledim. Eski sisteme göre çok daha kaliteli ve performanslı. Aynı zamanda nesne yerleştirme ile ilgili bir çok kötüye kullanılabilme potansiyeli yüksek açığıda kapattım. Artık bir nesneyi yerleştirirken yerleştirme rehberi başka bir nesneye fazla yakın olduğunda hemen kırmızı olmak yerine en yakındaki kullanılabilir mavi alanı gösterecek. Kutuları birbirine yaslamayıda bu sayede daha kolay bir hale getirmiş oluyoruz. Bu ayrıca bir çok maziden kalma kodu sistemden silebileceğimiz anlamında geliyor. Sonuçta bakımı en rahat olan kod hiç olmayandır. 

Otomatik İhlal Kovması – André Straubmeier

Hilelerin önüne geçebilmek için sunucu tarafından algılanan otomatik ihlal kovma sistemini etkinleştirdim. Birçok yanlış durumda da sunucunun bu sistemi tetiklediğinin farkındaydık ve biraz  oynama yaparak artık bu sorununda olmayacağını düşünüyoruz. Sunucu sahipleri tabiiki bu hile karşıtı sistemin ayarlarını ve davranış stilini düzenleyebilirler.

Irksal Çeşitlemeler – Taylor Reynolds

Birkaç yeni ırksal çeşitleme üzerine çalıştım. Bu seferki çalışma Asyalı kadın kafası.

Yakın Dövüş Beton ve Taş Çarpışma Sesleri – Alex Rehberg

Bu sesler ile alakalı bir çok farklı değişiklikler yaptık fakat oyun içerisinde en sık duyduğunuz seslerden biri olarak bunlar üzerine vakit harcamanın oldukça doğru bir karar olduğunu düşünüyorum. Bu en son halinden oldukça mutlu olduğumuda belirtmek isterim. 

Bir süredir farklı ses kayıtlarıda yapmaktayım yakın zamanda bunlarıda oyun içinde duyabileceksiniz. Fizikler, yerden alma, yerleştirme, daha doğru çalışan adım sesleri, kuşlar ve benzerleri gibi.

Grafik Geliştirmeleri – Diogo Teixeir

Bu hafta oyunun her biryerine el attım grafik açısından. Bir çok ışıklandırmayı ayarladım, hataları giderdim ve farklı kaynaklardan gelen oyuncu geri dönütlerini temel alarak bazı değişiklikler yaptım. Biraz daha performans ve estetik ayarlamasından sonra yeni özellikler ve daha büyük işler üzerine çalışabilirim sanırım. 

Lastik Yapılar (Konsept Çalışması) – Howard Schechtman

Oyuncuların etrafa yerşeştirebilecekleri yeni şeyler üzerine fikirler üretmeye devam! Lastiklerin oyun içinde farklı kullanışları üzerine biraz kafa yordum. Bazıları oyunda diğer eşyalarla aynı amaçları güdüyor. Fakat yinede farklı görsel çeşitlilikler kimseye zarar vermez. Nedendir bilinmez bunları hazırladıktan sonra bu hafta oldukça yoruldum. Düşünmek yoruyor olsa gerek 🙂

Yeniden Aktifleşen Hedef ( Konsept Çalışma ) – Howard Schechtman

Geçen hafta hazırladığım kendini sıfırlayan hedef tasarımları büyük ihitmalle biraz fazla üzerine çalışılmıştı. Bu yüzden daha basit çeşitlemeler ortaya koydum. Hedefin kendi kendini sıfırlamasından ziyade hedefleri oyuncunun kendinin kurmasını istiyoruz. Biraz düşündükten sonra en sağdaki çalışmanın en uygunu olduğu kararına vardık. 

Yeniden Aktifleşen Hedef (Model) – Tom Butters

Howie’nin oluşturduğu yeniden aktifleşen hedef konseptine ve özellikle oyuncunun kendinin tekrar kurması gerekmesi fikrine bayıldım. En sağdaki resimden yola çıkılarak modellemesini yaptık. Bence hemen bir göz atın çok hoş oldu.

Kapan oluşumları – Maurino Berry

Yıkık şehirlerde ve varillerde kapanların çok sık bulunması ile ilgili bir sorun vardı. Yeni oyuncular bir sürü kapan bulup işlevsiz şekilde bir çok farklı yere yerleştiriyorlar ve bazı oyuncuların anlamsız yere durup dururken ölmeleri ile sonuçlanıyordu. Oyuncular bu talihsizliklerden artık bıkmıştı. Bu yüzden artık kapanların kendisi değil onun yerine planlarının bulunmasını sağladık. Eğer bu kapanları ve tuzakları kullanmak istiyorsanız artık biraz materyal harcamanız gerekecek.

Değişenler Listesi:

 • Yeni taş-beton yakın dövüş çarpışma sesleri

 • Sunucu tabanlı ihlal atılması varsayılan oldu.

 • Ön yüklemeyi tekrar aktif ettik (performans ile alakalı)

 • pool.prefab ve pool.assets i konsolda isteğe bağlı olarak filtreledik (ön yükleme kodları)

 • Uzak menzilden Harici Duvar Geçitlerinin görünmez olması sorunu düzeltildi

 • Geçitlerin ne kadar uzaktan yükleneceği ayarı düzeltildi

 • Uzaktan barikatların görünmez olma sorunu düzeltildi

 • Tüm konuşlandırılabilirler planlı yerleştirme sistmeine uyduruldu 

 • İç taraftaki temellerin eskime puanlarının hatalı ve tutarsız olması düzeltildi

 • Sunucu tabanlı bina eskimesi performansı arttırıldı

 • Birçok konuşlandırılabilir nesnenin duvar ve taşlara yerleştirip kötüye kullanılabilmesi
  düzeltildi.

 • tree.quality ve mesh.quality değerlerinin 100 ün üzerine çıkabilmesi sağlandı (ağaç ve çevre kalitelerinin konsol kodu değerleri)

 • Duvar çerçeveleri artık normal duvarlar ile aynı katman kontrollerini yapıyor.

 • Balta ile vururken ve saldırırken elin görüşe gelmesi kaldırıldı. 

 • Büyük nesnelerdeki ışıklandırma hataları giderildi.

 • Linuxta başlangıçtaki ışıklandırma yüklemesi sırasında oluşan hatalarda görünmez nesnelerin oluşması giderildi

 • Bazı nesnelerde ayrılmama sorunu giderildi.

 • Helikopter pencelereleri ve pervanelerinin siste olması gerektiği gibi yok olmaları sağlandı.

 • At yelelerinin sis içinde kaybolmama sorunu giderildi.

 • Yağmur ışıklandırmaları geliştirildi ve düzenlendi

 • Renklerin örtüşmesini gideren (anti-aliasing) sistem geliştirildi.
 • Üç çizgili ve eşyönlü filtrelemeleri ile düzgün çalışması için önemli görseller üzerinde oynamalar yapıldı

 • Bazı çok düşük çözünürlükteki nesnelerin çözünürlükleri arttırıldı.

 • Cilt ışıklandırmaları geliştirildi

 • Deniz kıyısı ıslaklığı geri getirildi ve geliştirildi

 • Metal yüz maskesi koruma seviyesi metal göğüslük ile aynı seviyeye indirgendi

 • Şifreli kilitler artık her yanlış denemede git gide daha çok hasar veriyor. 5-10-15 gibi.

 •  Harici Duvar canları dengelendi

 • Kapanlar yaygın eşya listesinden çıkarıldı. Varil ve şehirlerden artık sadece planlar bulunabilecek.

 • Yeni kabuklar (Skin) eklendi.

 • Steam ile DDOS yüklemesi genişletme açığı giderildi. 

 • Silah eklentilerinin ikonları güncellendi.

 • Yöneticiler için “ent who” kodu eklendi. (Birimin kimin tarafından yerleştirildiğini gösterir)

 • Ölü iken RPC lerin oluşması düzeltildi.

 • Konsola “clear” kodu eklendi (Konsolu temizlemek için)

 • Konsola “copy” kodu eklendi (Tüm konsolu kopyalamak için)

 • EAC hile koruma sistemi güncellendi

 • Unity 5.3.2p3 versiyonuna güncellenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir