Steam iadeleri üzerine Avustralya mahkemeleri tarafından Valve’e 2,1 milyon dolar para cezası verildi

Valve, bu yılın başlarında Avustralya’nın rekabet gözlemcisine karşı yasal savaşını kaybetti ve şimdi ödeme zamanı geldi.

Avustralya mahkemesi, Valve’nin bu yılın başlarında Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu’na karşı yürüttüğü yasal savaşın kaybedilmesinin ardından $ AU3 milyon (2.15 milyon ABD Doları) para cezası ödemesine karar verdi. Para cezası, düzenleyici kurumun istediği azami ve Sidney Morning Herald’a göre Valve’nin ülkeye alışveriş yaparken Avustralya yasalarını ihmal ettiği ve bu nedenle “uyuşmazlık” duygusundan dolayı empoze edildi.
Valve’nin sıkıntıları, Avustralya yasalarına göre tüketici garantileri sunmadığı için ACCC tarafından dava edildiğinde, 2014 yılının ortasında başladı. ACCC Yönetim Kurulu Başkanı Rod Sims,
“Avustralya Tüketici Kanunu uyarınca tüketiciler, bir ürünün büyük bir hatası varsa, kendi tercihleriyle geri ödeme veya değiştirme konusunda ısrar edebilirler” dedi. Ancak Valve, şikayetine göre, herhangi bir nedenden dolayı geri ödeme yükümlülüğünün bulunmadığını ve “malların kabul edilebilir kalitede olmasını sağlayacak yasal teminatları ve / veya garantileri hariç tuttu, kısıtladı veya değiştirdi” belirtti.
Valinin geri ödeme politikası davanın açılmasından bu yana dramatik bir şekilde değişti; şimdi her şeye rağmen “herhangi bir nedenle” iade yapıyor ve görünüşe göre hakim davayla ilgili olarak etkilemedi.

“Valve, 2.2 milyondan fazla Avustralya hesabına sahip ve Birleşik Devletler IP adresli tüketicilerin” geri ödeme “kelimesini içeren 21.124 bilet alan bir Birleşik Devletler şirketi.” Adalet James Edelman kararında şunları yazdı. “Bununla birlikte, Avustralya kanuni tavsiyeleri olmaksızın Avustralya yasalarına tabi olmadığını gösteren bir kanaat oluşturan bir kültür vardı ve bu tavsiye olmadan Avustralyalı tüketicilerle ve tavsiyede bulunulsa bile ticaret yapmak üzere hazır bulunmakla yetindi. Valve’nin Avustralya yasalarına uyması gerektiği konusunda tavsiyede bulunulmaması gerekebilir “dedi.

Rapora göre Valve, söz konusu dönemde aslında 15.000’den fazla geri ödeme teklif etti ancak ihlal eden şartlar ve koşullar, Avustralya’daki Steam kullanıcıları tarafından 2011-2014 yılları arasında yaklaşık 25 milyon kez kabul edildi. Edelman’ın söylediğine göre, Yanlış beyanlardan etkilenen tüketicilerin kesin sayısını hesaplamak imkânsız. ” Valve, 250,000 dolar para cezası vermeyi önerdi ancak hakim bu tutarı reddetti ve “fark edilecek” dedi.

Valve, ayrıca, tüketicilere haklarını bildiren 14 boyutlu Avustralya web sitesinde bir bildirim göndermekle yükümlüdür.

Güncelleştirme: Başlık aslında para cezasının 3 milyon dolar olduğunu belirtti ancak bu miktar Avustralya fonlarında. Karışıklığı önlemek için, şimdi ABD fonlarındaki eşdeğer tutarı (2.1 milyon dolar) belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir